وعده وزیر راه برای ایمن کردن مسیر تردد یوزها
وعده وزیر راه برای ایمن کردن مسیر تردد یوزها
رئیس فراکسیون محیط‌ زیست مجلس با اشاره به تلف شدن دهمین یوزپلنگ در مسیر میامی ـ سبزوار گفت: شخصاً با وزیر راه ‌در این خصوص صحبت کردم و قول‌هایی در این زمینه دادند که امیدواریم از سال جاری این پروژه کلید بخورد.

به گزارش کلام قلم به نقل از خبرنگار اجتماعی خبرگزاری تسنیم ، سمیه رفیعی با ابراز تأسف از مرگ یک فرد یوز ماده باردار در استان سمنان گفت: علی‌رغم نصب تابلوهای هشداردهنده همچنان تصادف یوزها در جاده میامی ـ سبزوار رخ می‌دهد که این امر نشان از عدم نظارت و مدیریت صحیح این مسیر است.

وی با انتقاد از وضعیت حفاظت از گونه‌های حیات وحش کشور تصریح کرد: این وضعیت خصوصاً در مورد گونه‌های در معرض خطر انقراض کشور که کم هم نیستند بسیار نگران‌کننده است و در صورت تداوم این روند قطعا شاهد انقراض این گونه‌ها خواهیم بود.

رئیس فراکسیون محیط‌ زیست مجلس با بیان این که باید سازمان حفاظت محیط زیست ضمن داشتن برنامه مشخص برای حفاظت از گونه‌های در معرض خطر، نظارت دقیقی بر اجرای این برنامه داشته باشد، اظهار کرد: این در حالی است که علی‌رغم تاکیدات مکرر در جلسات تخصصی کمیسیون کشاورزی و فراکسیون محیط زیست متأسفانه شاهد اجرای پروژه‌های نمایشی هستیم و عملاً حفاظت از زیستگاه اصلی رها شده است.

وی به تلف شدن پیروز اشاره کرد و گفت: هنوز پاسخ مشخصی در خصوص علت تلف شدن، عوامل دخیل در این زمینه و نحوه برخورد با آنها به مجلس ارائه نشده است.

رفیعی با اشاره به مذاکرات انجام شده با وزیر راه و شهرسازی در خصوص ایمن‌سازی جاده میامی ـ سبزوار برای تردد یوزها گفت: شخصاً با وزیر راه ‌در این خصوص صحبت کردم و قول‌هایی در این زمینه دادند که امیدواریم از سال جاری این پروژه کلید بخورد.

وی با بیان این که یکی از عوامل تهدید یوزپلنگ ایرانی در استان سمنان، تصادفات این حیوان با خودروهای عبوری در جاده میامی ـ سبزوار است، تصریح کرد: علی‌رغم نصب تابلوهای هشداردهنده و کاهش سرعت در این مسیر همچنان شاهد بی‌توجهی برخی رانندگان در این مسیر چه در روزها و چه شب‌ها هستیم که در این خصوص از رئیس پلیس راهور فراجا انتظار داریم تا ضمن تقویت گشت‌های مسیر، سختگیری بیشتری به تخلفات سرعتی صورت گیرد.

رئیس فراکسیون محیط‌ زیست مجلس خاطرنشان کرد: از سوی دیگر رانندگان این مسیر نیز باید با احتیاط بیشتر و رعایت سرعت مجاز در این محدوده چند کیلومتری تردد کنند تا شاهد رخداد حوادث ناگوار برای یوزهای ایرانی نباشیم.

به نقل از تسنیم، رفیعی درحالی از قول‌های مثبت وزیر راه  و شهرسازی خبر داده که پیش‌تر نیز مسئولین وزارت راه و سازمان محیط زیست بارها از اقدام وزارت راه در جهت ایمن کردن جاده عباس‌آباد ـ میامی صحبت کرده‌ بودند اما در عملی هیچ اقدامی انجام نشد تا دهمین یوز هم در این جاده تلف شود و یوز ایرانی یک قدم دیگر به انقراض نزدیک شود. حال باید دید که این بار وعده وزیر راه و شهرسازی به رئیس فراکسیون محیط زیست مجلس شورای اسلامی تا چه اندازه صادق است!

  • منبع خبر : خبرگزاری تسنیم