ضرورت حمایت دولت از بخش خصوصی
ضرورت حمایت دولت از بخش خصوصی
مدیرعامل شرکت پتروشیمی شیخ بهایی بیان کرد: دولت باید از بخش خصوصی حمایت کند، زیرا سرمایه بخش خصوصی از تجارت خصوصی حاصل می شود و اگر این سرمایه راهی کشورهای اطراف شود باعث تحمیل خسارت به کشور می‌شود.

به گزارش کلام قلم، علی مصطفوی، مدیرعامل شرکت پتروشیمی شیخ بهایی در گفتگو با خبرنگار سرویس اقتصادی افق تهران در خصوص اقدامات این مجموعه در راستای تحقق شعار سال اظهارداشت: در راستای تحقق شعار سال که رشد تولید و مهار تورم است تلاش کردیم تا ساخت واحد خود را در سال جاری آغاز کرده و به بهره برداری برسانیم، در فاز اول تلاش داریم تا پایان سال مخازن را وارد مدار کرده و مورد بهره برداری قرار دهیم.

وی ادامه داد: نکته اصلی این است که حاکمیت (وزارت نفت) و دیگر متولیان که باید زمین طرح را در اختیار ما قرار دهند تا امروز به بهانه های مختلف این کاررا انجام ندادند در شرایطی که مهندسی طرح به پایان رسیده است بزرگترن چالش ما سایت ۵ منطقه ویژه ماهشهر است که تاکنون در اختیار ما قرار نگرفته است.

مدیرعامل شرکت پتروشیمی شیخ بهایی افزود: بخش خصوصی تفاوت‌های ساختاری بسیاری با بخش دولتی دارد و بسیار راحت می توانیم به دولت در مهار تورم کمک کنیم به شرطی که ساختار بلاک چین هموار شود و با توجه به تحریم ها بتوانیم تامین سرمایه کرده و جابجایی ها را انجام دهیم.

وی تاکید کرد: در کشور ما این فرصت ها از دست می رود، حاکمیت باید توکن ایرانی را معرفی کند که بتوانیم از استاندارد آن برای توکنایز کردن طرح استفاده کنیم، در کشور ما با این که دانش فنی وجود دارد و نیازی به دانش کشورهای دیگر نداریم اما نامهربانی هایی نسبت به این موضوع وبستر توکنایز کردن و توانایی جذب  سرمایه بین المللی صورت می‌گیرد و به نوعی دچار خودتحریمی شده ایم.

مدیرعامل شرکت پتروشیمی شیخ بهایی اضافه کرد: در کشور ما بخش نیمه دولتی با بخش خصوصی وارد رقابت شدند، رقابت به این شکل که نقشه راه بخش خصوصی را کپی برداری می کنند، به عنوان مثال یکی از شرکت های نیمه دولتی به ما پیشنهاد همکاری داد و پس از گرفتن طرح توجیهی ما، آن را برای اعطای مجوز خود به وزارت نفت داد.

وی در خصوص ضرورت حمایت دولت از بخش خصوصی بیان کرد: قدرت بخش شبه دولتی یا نیمه دولتی در کشور از بخش خصوصی بیشتر است در حالی که باید از بخش خصوصی ده برابر بخش نیمه خصوصی حمایت شود زیرا سرمایه بخش خصوصی از تجارت خصوصی حاصل می شود که اگر راهی کشورهای اطراف شود خسارت به کشور تحمیل می شود اما بخشی از سرمایه بخش نیمه دولتی از بیت المال است و مدیران آن به اندازه بخش خصوصی توانایی سودآوری و تامین سرمایه ندارند.

وی خاطرنشان کرد: ما افتخار ایجاد دو پایلوت ایزوپروپیل الکل (IPA) و اتانول مطلق را داریم که در بخش (IPA) توانستیم ۲۰ درصد راندمان آخرین دانش ثبت شده جهانی را افزایش دهیم و نتیجه این شد که تولید (IPA) از پروپیلن اشتباه است و سودده نیست، اما افتخار می‌کنیم این دانش را بدست آوردیم که عملکردش از ۲۰ درصد آخرین لایسنس ثبت شده در دنیا بیشتر است.

مدیرعامل این شرکت گفت: الان به نقطه ای رسیدیم که به واحدهای آیپای نوپا یا در حال ساخت توصیه کنیم که خوراک محصول خود را از پروپیلن به سمت استون ببرند، رسیدن به همین موضوع ساده ممکن است برای واحدهای نوپا چندین سال زمان ببرد.

وی تصریح کرد: پتروشیمی شیخ بهایی زیر مجموعه هلدینگ پرتو است که در اصل یک شرکت دانش بنیان محسوب می شود، هر زمانی که در دولت به ما کمک نشده است تلاش کردیم از مجموعه دانش بنیان استفاده کنیم اما الان نیاز به همکاری دولت داریم.

مصطفوی در پایان تاکید کرد: اگر دولت همکاری کند ما می توانیم در زمان تولید ۱۰۰۰ شغل پایدار در استان خوزستان ایجاد کنیم به این معنی که ۱۰۰۰خانوار از آن بهره ببرند، در زمان بهره برداری نیز ۲۸۰ شغل ایجاد خواهد شد.