در مجمع عمومی عادی سالیانه صورت گرفت؛ تقسیم سود ۷۵۰ تومانی به ازای هر سهم در پتروشیمی مارون
در مجمع عمومی عادی سالیانه صورت گرفت؛ تقسیم سود ۷۵۰ تومانی به ازای هر سهم در پتروشیمی مارون

مجمع عمومی عادی سالیانه شرکت پتروشیمی مارون با حضور۸۲ درصدی سهامداران برگزار شد و به ازای هر سهم ۷۵۰ تومان تعلق گرفت کلام قلم  –  مجمع عمومی سال مالی ۱۴۰۲ پتروشیمی مارون ساعت ۱۰ روز ۳۰ خرداد  با حضور ۸۲.۵۳ سهامداران حقوقی و حقیقی در مرکز همایش های پژوهشگاه صنعت نفت برگزار شد.  دکتر امرایی […]

مجمع عمومی عادی سالیانه شرکت پتروشیمی مارون با حضور۸۲ درصدی سهامداران برگزار شد و به ازای هر سهم ۷۵۰ تومان تعلق گرفت

کلام قلم  –  مجمع عمومی سال مالی ۱۴۰۲ پتروشیمی مارون ساعت ۱۰ روز ۳۰ خرداد  با حضور ۸۲.۵۳ سهامداران حقوقی و حقیقی در مرکز همایش های پژوهشگاه صنعت نفت برگزار شد.

وی  اظهار داشت : با وجود توقف تولید در ۲۹ فروردین ۱۴۰۲ و تعمیرات اساسی در چندین واحد، شرکت توانست در شهریور ۱۴۰۲ تولید محصولات خود را ۴۲ درصد افزایش دهد.

دکتر امرایی گفت :  تولید شش ماهه اول سال ۱۴۰۲ با کاهش ۲۵٫۵ درصدی نسبت به میانگین سه سال گذشته مواجه شد و بر اساس آمار ارائه شده ۴۰ درصد از زمان تولید صرف تعمیرات اساسی اختصاص یافت .

مدیرعامل شرکت پتروشیمی مارون در ادامه توضیح داد : شرکت در تاریخ ۳۰ آذر ماه ۱۴۰۲، رکورد تولید خود را شکست . بر این اساس تولید ۴۰۴ هزار تن در این ماه، شرکت نسبت به میانگین سه ساله مدت مشابه که ۳۷۴ هزار تن بوده، افزایش قابل توجهی داشت .

دکتر امرایی تصریح کرد : همچنین بهمن ماه ۱۴۰۲، شرکت پتروشیمی مارون با تولید ۴۱۶ هزار تن محصول  رکورد تولید خود را برای سومین بار بهبود بخشید . این میزان تولید نسبت به میانگین ۳۸۰ هزار تن در مدت مشابه سه سال گذشته، افزایش قابل توجهی را نشان می‌دهد.

به گفته وی ، افزایش چشمگیر تولید در شش ماهه دوم سال ۱۴۰۲ دستاورد حاصل همت جمعی و تدبیر مدیریتی است که منجر به جبران بخشی از عدم النفع ناشی از کاهش تولید شد.

افزایش ارزش محصولات در بازارهای داخلی و بین‌المللی

مدیرعامل شرکت پتروشیمی مارون در ادامه از رشد ۱۱.۱ درصدی ارزش فروش محصولات پتروشیمی مارون در سال ۱۴۰۲ خبر داد و افزود : این افزایش نشان‌دهنده موفقیت استراتژی‌های فروش و بازاریابی شرکت و توانایی آن در حفظ و افزایش ارزش محصولات در بازارهای داخلی و بین‌المللی است.

دکتر امرایی همچنین به افزایش ۸.۷ درصدی سود عملیاتی در سال ۱۴۰۲ اشاره کرد و توضیح داد: بر اساس  آمارها ، سود عملیاتی شرکت از ۷۸۲۱۰ میلیون تومان در سال ۱۴۰۱ به ۸۴۹۷۸ میلیون تومان در سال ۱۴۰۲ رسیده است.

وی در ادامه به دلایل اصلی این رشد اشاره کرد و توضیح داد  : در گام اول کاهش ۱۵ درصدی شدت مصرف حامل‌های انرژی، منجر به تقلیل هزینه‌های تولید شد . همچنین کاهش میزان محصولات Off-Grade، کیفیت تولید را بهبود بخشید. این در حالی است که افزایش نرخ تسعیر ارز و نرخ جهانی محصولات پلیمری در ماه‌های پایه تأثیر مثبتی بر درآمدها داشت.

وی ادامه داد : افزایش فروش صادراتی و داخلی نسبت به سال قبل نیز حجم فروش را افزایش داد . علاوه بر این، افزایش نرخ خوراک و یوتیلیتی و کاهش تولید به دلیل تعمیرات اساسی، هرچند که به ظاهر چالش‌برانگیز به نظر می‌رسند، اما با مدیریت هزینه‌ها و بهینه‌سازی فرآیندها، توانسته‌اند تأثیر مثبتی بر سودآوری شرکت داشته باشند.

پیشرفت چشمگیر در پروژه‌های توسعه‌ای

دکتر امرایی گفت : شرکت نگین بنادر ایرانیان که ۱۰۰ درصد مالکیت آن نیز در اختیار پتروشیمی مارون است، در سال ۱۴۰۲ اقدامات مهمی در زمینه ذخیره‌سازی و حمل‌ونقل زمینی و دریایی انجام داده است. این شرکت در پیگیری تحصیل زمین اراضی جدید برای افزایش ظرفیت‌های مذکور بوده و در نتیجه، به تقویت بنیه لجستیکی پتروشیمی مارون و شرکت‌های اقماری کمک شایانی کرده است.

به گزارش کلام قلم  ، در پایان مجمع سالانه شرکت پتروشیمی مارون بر اساس رای سهامداران پتروشیمی مارون ۶ همت معادل ۸۴٫۵ از سود انباشته تقسیم شد و به ازای هر سهم ۷۵۰ تومان تعلق گرفت.