شعار مهار تورم، رشد تولید چطور محقق می‌شود؟ / دولتی بودن اقتصاد کشور مادر مشکلات است
شعار مهار تورم، رشد تولید چطور محقق می‌شود؟ / دولتی بودن اقتصاد کشور مادر مشکلات است
یک کارشناس اقتصادی با اشاره به سخنرانی ابتدای سال رهبر معظم انقلاب در خصوص مسئله اقتصاد دولتی گفت: بزرگ‌بودن دولت و عدم حضور مردم در اقتصاد، یکی از مشکلات اقتصادی کشور است که برای محقق شدن شعار سال دولت باید اقداماتی در این باره انجام دهد.

به گزارش کلام قلم و به نقل از خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، رهبر معظم انقلاب در اولین روز سال نو، ضمن نام‌گذاری سال جاری به نام «مهار تورم، رشد تولید» مهم‌ترین مشکل اقتصادی کشور را دولتی بودن آن مطرح کرد؛ به عبارتی می‌توان گفت وقتی نقش مردم از مدیریت و فعالیت‌های اقتصادی کشور کم‌رنگ باشد کارهای مهم، بزرگ و ثروت ساز کشور به‌جای فعالان اقتصادی در اختیار دولت قرار می‌گیرد و همین مسئله باعث بروز مشکلات اساسی در اقتصاد کشور می‌شود.

برای رهایی از مشکل دولتی بودن اقتصاد کشور باید با مراقبت و نظارت لازم مدیریت‌های اقتصادی به مردم واگذار شود. به عبارتی دولت‌ها باید ضمن کاهش دخالت‌های خود در اقتصاد کشور میزان نظارت خود را بر فعالیت‌های اقتصادی مردم افزایش دهند.

همسویی میان مهار تورم و رشد تولید

در همین راستا، میثم مهرپور، کارشناس اقتصادی در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، با اشاره به شعار سال جدید «مهار تورم، رشد تولید» بیان کرد: دو شعار مهار تورم و رشد تولید با یکدیگر همسو هستند به‌گونه‌ای که تحقق و حرکت به‌سوی هر یک از آن‌ها منجر به تحقق دیگری خواهد شد.

مهرپور در خصوص مهار تورم گفت: اگر در اقتصاد تورم کاهش پیدا کند ضمن افزایش انگیزه‌های تولیدکنندگان باعث جذب سرمایه‌گذاران داخلی و خارجی نیز می‌شود از طرفی رشد تولید منجر به افزایش عرضه کالا و به‌تبع آن مهار تورم می‌شود؛ بنابراین می‌توان گفت این دو شعار لازم و ملزوم یکدیگر هستند.

دولتی بودن اقتصاد کشور عامل اصلی مشکلات اساسی است

این کارشناس اقتصادی با اشاره به سخنرانی ابتدای سال رهبر معظم انقلاب در خصوص اقتصاد دولتی تصریح کرد: بزرگ‌بودن دولت و عدم حضور مردم در اقتصاد، یکی از مشکلات اقتصادی کشور است. برای تحقق شعار سال و توجه به مسئله تولید دولت مردها می‌بایست به نکاتی توجه کنند.

ضرورت تغییر نگاه دولت به اقتصاد مردمی

وی با اشاره به الزام تغییر نگاه دولت به اقتصاد و مردم تشریح کرد: در ابتدا باید نگاه دولت‌ها و مدیران دولتی به حضور مردم در اقتصاد تغییری پدید بیاید؛ به‌عنوان نمونه در موضوع سهام عدالت به بیش از ۴۰ میلیون نفر از شهروندان سبد ۱ میلیون‌تومانی واگذار شده بود؛ اما در دولت گذشته بدون هیچ دلیل موجهی مبلغ آن نصف شد.

مهرپور ادامه داد: همین مسئله نشان می‌دهد دولت‌ها در ناخودآگاه خود علاقه‌ای به افزایش حضور و نقش مردم در اقتصاد کشور ندارند البته شاید دلیل آن رانت‌هایی است که در بنگاه‌های دولتی وجود دارد و عملاً مدیران دولتی آن را متعلق به خودشان می‌دانند.

این کارشناس اقتصادی دررابطه‌با یکی از دلایل حضور کم‌رنگ مردم در اقتصاد کشور بیان کرد: متأسفانه نگاهی در بدنه مدیران دولتی وجود دارد که چرا مردم در اقتصاد حضور داشته باشند طبقه‌ای نوکیسه که شامل برخی از مدیران دولتی هم می‌شود توهم دارند کشور متعلق آن‌هاست این مسئله باید از بین برود؛ زیرا ضمن کاهش بهره‌وری و بازدهی باعث شده اقتصاد به سمتی که مردم در آن ذی‌نفع هستند حرکت نکند.

رشد تولید با مشارکت مردم اتفاق می‌افتد

مهرپور با بیان اینکه برای تحقق رشد تولید باید مردم را به‌شدت در اقتصاد سهیم کرد، گفت: تا زمانی که در نگاه مدیران دولتی و دولت‌ها تغییر و تحولی جدی در خصوص افزایش سهم مردم در اقتصاد صورت نگیرد نمی‌توان انتظار رشد و تحول در تولید کشور داشت.

نقش اصلاحات ساختاری نظام بانکی در تحقق شعار سال

این کارشناس اقتصادی در خصوص نقش اصلاحات ساختاری در حوزه پول و نظام بانکی است در تحقق شعار سال تصریح کرد: برای کنترل تورم باید به‌صورت توأمان میزان عرضه و تقاضای پول را کنترل کرد چنانچه با اعمال سیاست‌هایی فقط پایه پولی یا عرضه کاهش یابد؛ ولی به‌واسطه تورم ساختاری تقاضای پول کاهش پیدا نکند فاجعه رخ خواهد داد؛ به عبارتی کاهش عرضه پول بدون کاهش تقاضا ممکن نیست.

وی در همین رابطه ادامه داد: برای مهار تورم در این حوزه باید توأمان میزان عرضه و تقاضای پول را کاهش داد به همین منظور باید از اقداماتی که هزینه دولت را افزایش می‌دهد اجتناب کرده و اصلاحاتی را در نظام بانکی به‌عنوان بخشی که خلق پول در آن اتفاق می‌افتد را شاهد باشیم؛ زیرا تداوم روند فعلی منجر به کاهش عرضه پول نخواهد شد.

تشویق حضور مردم در تولید و منع از فعالیت غیرمولد

مهرپور با اشاره به تشویق حضور در تولید و منع از فعالیت‌های غیرمولد بیان کرد: فعالیت‌های سلبی و ایجابی باید به‌صورت توأمان باشد؛ یعنی از یک‌جهت باید مشوق‌هایی برای حرکت منابع ریالی به سمت تولید ایجاد کرد تا منابع ریالی جامعه به سمت فعالیت‌های تولیدی حرکت کند مشوق مالیاتی رایانه‌ای و غیره می‌تواند یکی از راه‌ها باشد.

باید برای فعالیت‌های سفته‌بازانه موانع ایجاد کرد

این کارشناس اقتصادی با بیان اینکه برای حضور منابع فعالیت‌های سفته‌بازانه باید موانعی را ایجاد کرد، گفت: اگر به طور نسبی شرایط تولید فراهم شود؛ یعنی با حضور سرمایه‌گذاران در فعالیت‌های تولیدی بهبود نسبی شکل بگیرد؛ اما از طرف دیگر فعالیت‌هایی وجود داشته باشد که افراد با زحمت کمتر سود بیشتری کسب کنند طبیعی است که حتی با بهبود شرایط تولیدی کشور منابع به سمت تولید نخواهد رفت. با وضع مالیات می‌توان تا حدودی از این مسئله جلوگیری کرد.

  • منبع خبر : خبرگزاری تسنیم