سواپ ارزی آرژانتین و چین برای حذف دلار/ سرعت کاهش دلار در ذخایر ارزی جهان ۱۰ برابر شد
سواپ ارزی آرژانتین و چین برای حذف دلار/ سرعت کاهش دلار در ذخایر ارزی جهان ۱۰ برابر شد
چین و آرژانتین قرارداد سواپ ارزی منعقد کرده اند تا دلار را ازمبادلات خود کنار بگذارند بر اساس اعلام یک شرکت مدیریت سرمایه مستقر در لندن سرعت کاهش دلار درذخایر ارزی جهان 10 برابر شده است.

به گزارش کلام قلم به نقل از گروه اقتصاد بین الملل خبرگزاری فارس و راشاتودی، برنامه گسترده کشورها برای حذف دلار از مبادلات جهانی ادامه دارد در تازه ترین اقدام، آرژانتین یک قراداد سواپ ارزی با چین امضا کرده که بر اساس آن پرداخت های خود را با یوان به جای دلار انجام می دهد.

وزیر اقتصاد آرژانتین گفت:  بوینس آیرس و پکن قرارداد سواپ ارزی با هدف کنار گذاشتن دلا ر از مبادلات دو کشور امضا کردند مفهوم آن این است که از این به بعد دو کشور مبادلات خود را با یوان انجام می دهند.

در حال حاضر چین دومین شریط تجاری آرژانتین پس از برزیل است و دومین کشور بزرگ برای صادرات محصولات آراژانتینی محسوب می شود.

بر اساس آمارهای ملل متحد، واردات آرژانتین از چین در سال ۲۰۲۱ به میزان ۱۳٫۵ میلیارد دلار بود.

وزیر اقتصاد آرژانتین اعلام کرد که این کشور در ماه جاری معادل ارزش یک میلیارد دلار هزینه واردات و سایر خدمات را به یوان پرداخت خواهد کرد و ماهانه به ارزش ۷۹۰ میلیون دلار پول کالاهای وارداتی به یوان پرداخت می کند.

وی تاکید کرد که سواپ ارزی این دو کشور امسال توسعه بیشتری می یابد و صادر کنندگان آرژانتینی هم امکان دریافت پول خود به یوان را خواهند داشت.

 بر اساس گزارش رئیس شرکت مدیریت سرمایه مستقر در لندن، سرعت افت سهم دلار در ذخایر ارزی جهان  سال گذشته نسبت به دو دهه گذشته ۱۰ برابر شده است.

جانت یلن وزیر خزانه داری آمریکا هم اخیرا اعتراف کرد که نقش دلار به عنوان ذخیره ارزی جهان کمرنگ تر می شود زیرا واشینگتن از آن به عنوان اهرم فشار روی سیستم مالی جهانی برای تعقیب اهداف  خود از طریق تحریم استفاده می کند.

  • منبع خبر : خبرگزاری فارس