کولر آبی یا کولر گازی ؟
کولر آبی یا کولر گازی ؟
از جمله مواردی که باید در خصوص سيستم‌هاي سرمايشي اسپليت و داكت‌اسپليت و به‌صورت كلي كولر‌هاي گازي مورد توجه قرار داد، اين است كه اين دستگاه‌ها نسبت به كولر‌هاي آبي، ميزان مصرف برق به مراتب بالاتري دارند.

به گزارش کلام قلم به نقل از تایماز نیوز | گرایش به استفاده از کولرهای گازی، اسپلیت و داکت اسپلیت‌ها حتی در مناطق معتدل کشور در سال‌های اخیر رو به فزونی است، این در حالی است که کولرهای آبی به لحاظ تولید رطوبت و خنکای مطبوع، صرفه اقتصادی و مصرف متعارف‌تر انرژی، همچنان بهترین گزینه برای مناطق عادی کشور به شمار می‌روند، مناطق معتدلی که بیش از ۸۰ درصد مساحت کشور را در بر می‌گیرد.
هنگام خرید کولرآبی به برچسب مصرف انرژی توجه کنیم و کولر را با توجه به برچسب انرژی، مشخصات فنی و متناسب با نوع نیاز خریداری کنیم.
در مناطق گرمسیر و شرجی کشور که دما و رطوبت بالا است، با توجه به الگوی مصرف برق ویژه این مناطق که در ماه‌های گرم به ۳ هزار کیلووات ساعت هم می‌رسد، استفاده از کولرهای گازی توجیه‌پذیر است. البته بسیاری دمای آسایش کولرگازی اگر روی ۲۴ درجه سانتیگراد تنظیم شود ،هم خنکی لازم حاصل شود و همچنین کمترین افزایش قبض برق را خواهیم داشت.
برای اینکه در منطقه یا استان خود از برق پایدار برخوردار باشیم، دلیل قابل توجیهی برای مصرف بیش از حد برق نیست، زیرا شبکه برق کشور شبکه‌ای به هم پیوسته است و هر یک از استانها برای برقراری تعادل در شبکه، موظف به کاهش مصرف روزانه خود هستند.
وزارت نیرو، قطع برق بخش خانگی را به عنوان خط قرمز خود تعییین کرده و اجرای برنامه های مدیریت مصرف و کاهش مصرف روزانه برق را برای بخشهای صنعتی، کشاورزی و تجاری الزامی کرده است، نباید دلیلی شود که ما شهروندان در مصرف برق از طریق استفاده نادرست از کولر گازی زیاده روی کنیم.
برای کاهش مصرف برق کولرگازی برق کولرگازی نکات زیر را رعایت کنید.
در ابتدا سعی کنید کولرگازی متناسب با مساحت، شرایط آب و هوایی منطقه انتخاب کنید.
سعی داشته باشید برای نصب از تکنسینهای مجرب و ماهر استفاده کنید.
تا جایی که ممکن است از لوله کشی با طول کمتر در نصب کولرگازی استفاده شود.
از اجرای عایق کاری مناسب در کولرگازی استفاده شود.
حدالامکان یونیت خارجی (کندانسور ) در سایه و محیط خنک نصب شود.
برای خط برق تغذیه(مدار قدرت) از کابل استاندارد استفاده شود.
سعی کنید محیط داخل نسبت به محیط خارجی عایقکاری و درزبندی اصولی و صحیح شود.
تنظیم دمای ترموستات کولرگازی بصورت صحیح و اصولی انجام شود.

 یادداشت|علی رضایی