صنعتی با چشم‌انداز سبـز؛ کشتزارهای نیشکر ریه تنفسی دشت خوزستان
صنعتی با چشم‌انداز سبـز؛ کشتزارهای نیشکر ریه تنفسی دشت خوزستان

کلام قلم  /  به گزارش پایگاه خبری رهرونیوز و به نقل از روابط عمومی شرکت توسعه نیشکر و صنایع جانبی، «سطحِ سبزی ۲۵ برابر مساحت اهواز». حتما شما هم تعجب می‌کنید اگر بدانید در دلِ خوزستان، نیشکر، سطح سبزی معادل ۲۵ برابر مساحت سومین شهر وسیع کشور، ایجاد کرده و هر هکتارش سالانه ۴۰ تن […]

کلام قلم  /  به گزارش پایگاه خبری رهرونیوز و به نقل از روابط عمومی شرکت توسعه نیشکر و صنایع جانبی، «سطحِ سبزی ۲۵ برابر مساحت اهواز». حتما شما هم تعجب می‌کنید اگر بدانید در دلِ خوزستان، نیشکر، سطح سبزی معادل ۲۵ برابر مساحت سومین شهر وسیع کشور، ایجاد کرده و هر هکتارش سالانه ۴۰ تن اکسیژن به طبیعت پمپاژ می‌کند.

این گیاه جادویی، در کنار شیرین کردن کام مردم با تولید شکر، مثل ریه‌های خوزستان عمل می‌کند و سالانه اکسیژن ۱۴ میلیون نفر را تامین و دی‌اکسید‌کربن ناشی از بازدمِ ۲۳ میلیون نفر را جذب می‌کند.

اهمیت این رقم‌ها، با یک مقایسه‌ی سرانگشتی، بیشتر مشخص می‌شود: هر یک از ما در سال، ۲۰۰ کیلوگرم اکسیژن نیاز داریم و در عین حال، ۱۸۰ کیلوگرم دی‌اکسید‌کربن با بازدم خود، پس می‌دهیم.

نیشکر، حکم یک کمربند سبز و یک دیواره‌ دفاعی بزرگ در مقابل ریزگردها دارد و با گستره‌ سبز ۵۰۰ هزار هکتاری در زمین‌های بایر و کانون‌های ریزگرد، نقش بسزایی در تلطیف هوای منطقه و مهار گرد و غبار دارد و زیستگاهی امن برای حیات وحش به وجود آورده است.

این‌ها فقط یک گوشه از شاهکار محیط‌زیستی گیاه جادویی نیشکر است که در کنار کاشت بیش از چهار میلیون درخت، تصفیه خانه‌های صنعتی، احیای تالاب شادگان، راه‌اندازی اولین کارخانه‌ بازیابی دی‌اکسید‌کربن، کام طبیعت را شیرین کرده و موجب شده عنوان صنعت سبز را از آن خود نماید.