کلید حل مشکل تامین مالی بخش تولید در مهار تورم است
کلید حل مشکل تامین مالی بخش تولید در مهار تورم است
عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس با بیان این که بخش قابل توجهی از نقدینگی جامعه بجای سردرآوردن از بخش تولید وارد بخش‌های واسطه‌گری و دلالی شده است گفت: لازمه رفع مشکلاتی از این دست در کشور «مهار تورم» است.

به گزارش کلام قلم به نقل از خبرگزاری تسنیم، جعفرقادری نرخ بیکاری و تورم را دو معضل عمده در کشور عنوان کرد و گفت: نرخ بیکاری و تورم طی سال‌های گذشته در کشور بالا بوده است. وقتی رشد اقتصادی در جامعه وجود نداشته باشد یعنی نرخ بیکاری در جامعه بالاست.

نماینده مردم شیراز و رئیس کمیته اقتصادی کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس شورای اسلامی گفت: برای رفع مشکل بیکاری در جامعه باید به مقوله رشد اقتصادی در کشور توجهی ویژه کرد.

وی در ادامه افزود: بدون شک با رشد اقتصادی مشکل تورم در جامعه رفع خواهد شد و اگر مشکل تورم رفع شود می‌تواند مشکل رشد اقتصادی را در کشور برطرف کند چراکه این دو موضوع بهم مرتبط هستند.

قادری اظهارداشت: متاسفانه متولیان امر در طول سال‌های گذشته نتوانسته‌اند مشکل نرخ تورم را در کشور کنترل کنند از اینرو نرخ تورم بر بازار ارز اثر گذاشته و ارزش پولی ملی را به شدت کاهش داده است.

وی عنوان کرد: این امر باعث شده در عمل بخش قابل توجهی از نقدینگی جامعه بجای سردرآوردن در بخش تولید وارد بخش‌های واسطه‌گری و دلالی جهت انباشت ارز، سکه، طلا، نقره، خودرو، زمین و مسکن شود و افراد مسائل خود را جدا از منافع جامعه تعریف کنند.

نماینده مردم شیراز و رئیس کمیته اقتصادی کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس شورای اسلامی گفت: چنین اتفاقاتی موجب خارج شدن نقدینگی از سیستم بانکی شده از اینرو بانک‌ها ناچارشدند نرخ سود سپرده‌های خود را افزایش دهند.

وی افزود: بدون شک با افزایش نرخ سود سپرده‌های بانکی نرخ سود تسهیلات هم بر مدار افزایشی قرار می‌گیردو به تبع هزینه تامین مالی بنگاه‌های اقتصادی به شدت افزایش پیدا می‌کندو در عمل واحدهای تولیدی با مشکل مواجه خواهندشد.

قادری یادآورشد: لازمه رفع چنین مشکلاتی در کشور «مهار تورم» است از اینرو باید در سال پیشرو اهتمام جدی نسبت به کنترل این متغیر اقتصادی در جامعه داشت.

  • منبع خبر : خبرگزاری تسنیم