فراخوان دوازدهمین جشنواره تئاتر خیابانی شهروند لاهیجان اعلام شد
فراخوان دوازدهمین جشنواره تئاتر خیابانی شهروند لاهیجان اعلام شد
شهردار لاهیجان و دبیر جشنواره تئاتر خیابانی شهروند از اعلام فراخوان این جشنواره خبر داد.

کلام قلم / به گزارش پایگاه خبری گیل فام ، رضا زنده دل در گفت و گویی افزود: شهرداری و شورای اسلامی شهر لاهیجان با مشارکت اداره کل هنرهای نمایشی  وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی گیلان و انجمن هنرهای نمایشی ایران   با هدف ارتقا ارزش های اصیل جامعه و ترویج مولفه های فرهنگ ایرانی اسلامی و مبانی زندگی اجتماعی و اصول شهروندی  با  محوریت عنوان سال «مهار تورم و رشد  تولید  » و گام برداشتن برای رسیدن به شهر پاک و آرام با مشارکت شهروندان، هنرمندان و نهادها و سازمان های شهر لاهیجان دوازدهمین جشنواره تئاتر خیابانی شهروند را برگزار می کنند.
وی اضافه کرد: تئاتر خیابانی  به عنوان یک رسانه ارزشمند ، تاثیر گذار، پر مخاطب و مردمی، در ارتباطی صمیمی و رو در رو با مخاطب، با بیان ونمایش واقعیت های جامعه، توجه بخشی به کمبودها ،معضلات وچالش ها و ارائه راهکارهای منطقی برای اصلاح و به سازی،  فرصت و امکانی گرانبها برای شهر و شهروندان است تا برپایه همت و اراده ایرانی، خلاقیت و تلاش و همراهی، روشنایی بخش فرداهای جامعه باشد.
دبیر جشنواره تئاتر خیابانی شهروند لاهیجان افزود: در جشنواره پیش رو هدف آن است تا با مشارکت ارزشمند شهروندان در کنار هنرمندان و همراهی دغدغه مند و کارشناسانه مدیران و مسئولان شهری، دوازدهمین گام این راه پرامید  نیز استوار و محکم با توانی افزون، عزم همگانی وبا شعار” شهر امن و پویا،جامعه ای پرامید و کارا”  برداشته شود .
رضا زنده دل افزود: حفظ و ارتقای مولفه های فرهنگ اصیل ایرانی اسلامی، ارتقای سطح دانش شهروندی، به منظور بهبود زندگی شهری،ارتقای مشارکت شهروندان در  ساختن شهر سالم و پاک و اهتمام ویژه به همراهی و مشارکت شهروندان در بهسازی شرایط اقتصادی جامعه با تکیه بر توان داخلی و خلاقیت کارآفرینان ایرانی از اهداف جشنواره امسال است.
شهردار لاهیجان و دبیر جشنواره تئاتر خیابانی شهروند گفت: موضوعات جشنواره امسال شامل شهروند« مهار تورم، رشد تولید» جهت عینیت بخشیدن به شعار سال، افزایش سرمایه گذاری، بهبود کسب و کار، هویت سازی ایرانی، تقویت سرمایه انسانی، بالا بردن سطح اعتماد دولت و ملت(آثار تولید شده با مضمون فوق که نگاه خلاق و ترغیب کننده دراین خصوص داشته باشند  در  اولویت انتخاب خواهند بود)، شهروند؛ فرهنگ ایثار و شهادت،شهروند؛ آگاهی از حقوق شهروندی، شهروند؛ همراهی برای گذر از بحران های محیط زیستی همچون بحران آب و ایجاد فرهنگ پایدار حفظ سرمایه های ملی، شهروند؛  آسیب های اجتماعی، شهروند؛ترویج کتاب و کتابخوانی، شهروند؛ حقوق کودک، سالمندان، افراد دارای نیازهای خاص ، شهروند ؛ محیط زیست ( چالشها ؛ مخاطرات ؛ راهکارها )، شهروند؛ مشارکت مسئولانه درصرفه جویی منابع انرژی ؛ حفظ فضای سبز ، اموال  عمومی، مدیریت زباله و پسماند و ترافیک، شهروند؛ حمایت از چای ایرانی و شهروند؛ توجه به معماری شهری و آسیب های این حوزه می باشد.
زنده دل افزود: مهلت ارسال آثار به دبیرخانه تا ۳۰ مرداد ۱۴۰۲  بوده و ۱۰ شهریور آثار برگزیده اعلام خواهد شد و زمان برگزاری جشنواره نیز هفته آخر شهریور ۱۴۰۲می باشد.
زنده دل گفت: در بخش مسابقه آثار این بخش  از میان نمایش های  خیابانی متقاضی  با اولویت محورهای مورد تاکید  جشنواره شهروند انتخاب می گردد. این بخش  رقابتی بوده   و سقف پذیرش آثار ۱۰ نمایش خواهد بود . آثار این بخش  می بایست پیش از این در هیچ جشنواره رقابتی  در گستره سراسری شرکت نکرده باشد .متقاضیان شرکت در  بخش مسابقه می بایست لوح فشرده حاوی فایل تصویری  و  مدارک مورد نیاز را  در  مهلت مقرر به دبیر خانه جشنواره شهروند لاهیجان ارسال نمایند.

دبیر جشنواره تئاتر خیابانی شهروند لاهیجان اضافه کرد: در بخش ویژه نمایش کودکان و نوجوانان،  ستاد برگزاری جشنواره نظر به اهمیت رده سنی کودکان و نوجوانان  و لزوم توجه ویژه به تولیدات و عرضه آثار متناسب برای این گروه های سنی  در راستای ارتقای کنجکاوی ، ایجاد اعتماد به نفس و استقلال بخشیدن به شخصیت آنها ، ترغیب به اندوختن تجارب و معلومات نوین ، راهنمایی اخلاقی و آشنایی با حقوق شهروندی پذیرای نمایش های تولید شده در قالب نمایش زنده و عروسکی خواهد بود. علاقمندان به شرکت در این بخش می توانند آثار خود را با موضوعات مناسب گروه سنی کودک و نوجوان به دبیرخانه جشنواره ارسال نمایند. این بخش غیر رقابتی و سقف پذیرش آثار در این بخش ۴ اثر می باشد،به نمایش های راه یافته به بخش مسابقه حداقل۷۰میلیون ریال و حداکثر ۱۲۰میلیون ریال کمک هزینه (بر اساس ضوابطی همچون تعداد نفرات،حجم دکور و وسایل صحنه،بعد مسافت و…) پرداخت خواهد شد.به اثر برگزیده مردمی در این بخش جایزه ویژه تعلق خواهد گرفت.
وی گفت: به نمایش های راه یافته به بخش مسابقه نیز حداقل۱۰۰میلیون ریال و حداکثر۱۵۰میلیون ریال کمک هزینه (بر اساس ضوابطی همچون تعداد نفرات،حجم دکور و وسایل صحنه،بعد مسافت و…) پرداخت خواهد شد.
زنده دل افزود: ستاد جشنواره در راستای اهداف ذکر شده و کمک به تولید متون و طرح های اجرایی تئاتر خیابانی و تقویت بسترهای نمایشنامه نویسی ویژه این گونه نمایشی در قالب ها و شکل های متنوع آن، مسابقه طرح و ایده را در حوزه مضامین شهروندی برگزار می کند، متقاضیان می توانند طرح و ایده نمایشی و یا نمایشنامه های خود که برای اجرای خارج از صحنه های معمول تئاتر و یا به شکل ویژه برای تئاتر خیابانی نگاشته شده است را به همراه سایر مدارک لازم تا تاریخ پنجم شهریورماه۱۴۰۲ برروی بخش ویژه مسابقه طرح وایده تئاتر خیابانی شهروند لاهیجان بر روی تارنمای ایران تئاتر بارگزاری نمایند،این بخش به شکل رقابتی بوده و به برگزیدگان آن جوایزی اهدا خواهد شد.
دبیر جشنواره تئاتر خیابانی شهروند لاهیجان گفت: در راستای تقویت مبانی تئوری و عملی حوزه تئاتر خیابانی و معرفی دست آوردهای نوین این حوزه درداخل و خارج کشور، ستاد جشنواره در نظر دارد کارگاه های آموزشی و نشست های تخصصی را برگزار نماید.
شهردار لاهیجان در پایان از همکاری صمیمانه مدیر کل هنرهای نمایشی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی گیلان، فرماندار لاهیجان، اعضای شورای تأمین و اعضای شورای شهر لاهیجان برای بهتر برگزاری این جشنواره قدردانی کرد.

اداره ارتباطات و امور بین الملل شهرداری لاهیجان

بابک خاصه خان