پیشنهاد دولت اوکراین برای تحریم‌های شدیدتر علیه روسیه
پیشنهاد دولت اوکراین برای تحریم‌های شدیدتر علیه روسیه
دفتر ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهور اوکراین طرح جدیدی را با هدف تشدید تحریم‌ها علیه روسیه پیشنهاد کرد.

به گزارش کلام قلم به نقل از خبرگزاری تسنیم و راشاتودی، دفتر ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهور اوکراین، طرح جدیدی را با هدف تشدید تحریم‌ها علیه مسکو پیشنهاد کرده است.

این شامل محدودیت کامل صادرات مستقیم گاز روسیه به اتحادیه اروپا به جز مواردی است که از طریق سیستم حمل و نقل گاز اوکراین تحویل داده می‌شود.

کی‌یف همچنین پیشنهاد کرده است خط لوله ترک استریم که گاز روسیه را به ترکیه منتقل می‌کند، باید تعطیل شود.

طبق گزارش‌ها، این طرح توسط یک گروه متخصص بین‌المللی به رهبری آندری یرماک، رئیس دفتر ریاست‌جمهوری اوکراین و مایکل مک‌فول، سفیر سابق ایالات متحده در روسیه تهیه شده است.

دفتر ریاست جمهوری اوکراین خواستار پایان دادن به عرضه مستقیم گاز روسیه به اتحادیه اروپا البته “به غیر از جریان‌های هدایت شده از طریق سیستم انتقال گاز اوکراین که ظرفیت ترانزیتی فراوانی دارد” می‌باشد.

طرح کی‌یف همچنین اعمال ممنوعیت واردات گاز طبیعی مایع از روسیه به اتحادیه اروپا را پیشنهاد کرده است.

این در حالی است که اتحادیه اروپا ۱۰ بسته تحریمی را علیه روسیه به دلیل عملیات نظامی این کشور در اوکراین اعمال کرده است.

بر اساس این گزارش، هدف از این مجازات ها در ابتدا تضعیف اقتصاد روسیه بود، اما منجر به اختلال عمده در زنجیره تامین جهانی شد و بازار انرژی اروپا را به آشوب کشاند.

قبل از جنگ اوکراین، روسیه نزدیک به ۴۰ درصد از گاز مصرفی کشورهای اتحادیه اروپا را عمدتاً از طریق شبکه‌های خط لوله تامین می کرد.

اگرچه بلوک اتحادیه اروپا واردات گاز روسیه از طریق خط لوله را ممنوع نکرده است اما پس از اعمال تحریم‌های مرتبط با اوکراین، جریان آن به طور قابل توجهی کاهش یافت.

صادرات گاز روسیه به اروپا همچنین تحت تأثیر خرابکاری خط لوله نورد استریم، یکی از مسیرهای اصلی انتقال گاز، قرار گرفت. به گفته بروکسل، صادرات گاز روسیه در حال حاضر حدود ۱۰ درصد از کل مصرف این بلوک را پوشش می‌دهد.

  • منبع خبر : خبرگزاری تسنیم